Архангол

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Арха́нгел, -ла, м. Архангелъ. Бачить же Бог, бачить Творець, що мир погибає, архангела Гавриїла в Назарет посилає. Шевч. 290.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

АРХА́НГЕЛ, а, чол. У християнській релігії — ангел вищого рангу. Потім дяк знайшов десь у дзвіниці дерев'яного змія, з-під старинної статуї архангела Михаїла (Нечуй-Левицький, II, 1956, 82). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 64.

Український літературний словник

1)АРХА́НГЕЛ, а, ч. У християнській релігії — ангел вищого рангу. Потім дяк знайшов десь у дзвіниці дерев’яного змія, з-під старинної статуї архангела Михаїла (Н.-Лев., II, 1956, 82). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 64. 2)Арха́нгел — у християнській релі­гії — ангел найвищого рангу; припускають, що їх сім; у Святому Письмі є згадка про трьох із них: архистратига Михаїла (див. Миха́йла 1), який переміг Сатанаїла і загнав його в безодні пекла; архангела Гавриїла (див.), який спо­вістив Захарію про народження Іоанна Хрестителя, а Діву Марію про народження Ісуса; архангела Рафаїла, який супроводив Товію в пустелі; інші чотири — це Уриїл, Салафіїл, Ієгудиїл, Варахіїл. Ба­чить же Бог, бачить Творець, Що мир погибає, Архангела Гавриїла В Назарет посилає (Т. Шевченко); Потім дяк знайшов десь у дзвіниці дерев’яного змія, з-під старинної статуї архангела Михаїла (І. Нечуй-Левицький). Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 18.

Іноземні словники

Англо-український словник

Архангел Переклад на англійську: Archangel (noun) Подібні фрази в словнику:. Архангел Михаїл - Archangel Michael

Ілюстрації

Архангел 1.jpg Архангел 2.jpg Архангел 3.jpg Архангел 4.jpg Архангел 5.jpg Архангел 6.jpg

Медіа

Цікаві факти

В юдаїзмі

За давньою класифікацією — в іудейському апокрифі «Книга Еноха» (II ст. до н. е.) — існує 7 архангелів: Михаїл, покровитель ізраїльського народу, він же головний архангел; (Міхаель, керує Сонцем) Гавриїл, вартовий раю і начальник над духами, що надають допомогу людям; (Габріель, керує Місяцем) Рафаїл, володар думки людини і його зцілитель; (Рафаель, керує Меркурієм) Уріїл, що володарює над небесними світилами; (Уріель або Анаель, керує Венерою) Саракаель або Суріель, (ru:Сариэль), начальник над душами людськими, якого іноді ідентифікують як Метатрон. (Селафиїл, Селафіель або Самуель, керує Марсом) Ієремиїл, Раміель, "грім божий". (ймовірно Сашіель або Задкіель, керує Юпітером) Рагуїл, "Божий Приятель", ангел помсти (Камаель або Кассіель, керує Сатурном) Сім Архангелів «Книги Еноха» відповідають семи Амеша Спента зороастризму і семи планетним духам вавілонян. Згідно з переказами іудаїзму, кожен архангел сполучений з однією з планет.

У християнстві

У системі ангельської ієрархії Псевдо-Діонісія Ареопагіта це восьмий з дев'яти чинів ангельських - Михаїл, Гавриїл, Рафаїл, Уриїл, Камаель, Йофіель, Рагуель. За класифікацією ангелів, викладеною в творі Псевдо-Діонісія Ареопагіта (V — поч. VI ст.) «Про небесну ієрархію», Архангел є назва другого чину в третьому, нижчому лиці ангельської ієрархії (1-й чин — ангели, 2-ою — архангели, 3-ою — начала). Сім Архангелів як начальники над міріадами ангелів (небесного воїнства) називаються також архістратигами. У папи Григорія I - Михаїл, Гавриїл, Рафаїл, Уриїл (Анаель), Сіміель, Оріфіель, Рагуель. У сучасному східному християнстві шануються 8 архангелів: Михаїл, Гавриїл, Рафаїл, Уриїл, Селатиїл, Ієгудиїл, Варахиїл, Ієремиїл. Відомі також багато інших архангелів. Святкування Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних сил безплотних відбувається у Християнській церкві 8 (21) листопада. Його встановлення пов'язують з рішенням Лаодикійського собору (бл. 343 року). Лаодикійський Собор відбувся за кілька років до Першого Вселенського Собору. Під час Лаодикійського Собору було засуджено поклоніння ангелам як творцям, і правителям світу, а вчення було назване єретичним.

Архангел Михаїл

Архистратиг Божий Михаїл — головний Архангел всього Небесного воїнства, той Ангел, який очолив битву проти павшого сатани і приєднавшихся до нього палих ангелів, і скинув з Неба згорділих Денницю з іншими полеглими духами. Архангел є одним з найбільш шанованих біблійних персонажів. В Одкровенні святого апостола Іоанна Богослова написано: І сталася на небі війна: «Михаїл і Ангели його воювали проти дракона, і дракон і ангели його воювали проти них, але не встояли, і не знайшлося їм місця на небі. І скинений був великий дракон, древній змій, званий дияволом і сатаною, що зводить усесвіт, скинутий на землю, і ангели його скинуті з ним.» За це, він поставлений Господом над всіма дев'ятьма чинами Агельськими. І ім'я Архангела він носить не як вказівку на власний чин в девятичастичній ієрархії, а як позначення його влади і верховенства над усіма Ангелами. Архистратиг Михаїл брав участь як у багатьох Старозавітних подіях, так і в більш пізній час. Через нього з'явилася Сила Господня, що знищила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян. Архістратиг Михаїл захищав Ізраїль у часи незгод. Він з'явився Ісусу Навіну і відкрив волю Господа щодо взяття Єрихона (Нав 5, 13-16). Архангел Михаїл заборонив дияволу явити юдеям тіло святого пророка Мойсея для обожнення (Юд 1, 9). Також відомо про багато інших найважливіших подій, в яких брав участь Архенгел Михаїл. З цього приводу Григорій Великий пише, що в той час, як інші Ангели являються для того, щоб принести людям якусь звістку, Михаїл Архангел надсилається всякий раз, коли повинна з'явитися чудесна сила Божа. І саме його ім'я в перекладі з єврейського значить "хто як Бог? ", тобто говорить, що ніхто не може зробити того, що робить Всевишній Господь Своєю волею. З давніх часів шанується святий Архистратиг Божий Михаїл на Русі. Захист руських міст Пресвятою Царицею Небесною завжди відбувався через Її появи з Воїнством Небесним під проводом Архистратига. Наприклад, коли хан Батий прямував до Новгороду, Архангел явився йому й заборонив входити в це місто.

Архангел Гавриїл

Гавриї́л (дослівно з древньоєврейської Пан від Бога) — один із семи святих архангелів, керівник чину херувимів, що оточують Божий Престол. У Новому Заповіті, Гавриїл є ангелом, який звіщає Захарії, що Єлисавета народить Івана Предтечу (Луки 1:5-20), і який відвідує Марію, щоб об'явити їй що вона народить Ісуса, який наречеться Сином Божим. Візит Гавриїла до Марії описаний в Євангелії від Луки називають Благовіщенням:"Шостого місяця ангел Гавриїл був посланий Богом у місто в Галилеї, якому ім'я Назарет, до діви, зарученої чоловікові, на ім'я Йосиф, з Давидового дому; ім'я ж діви було Марія. Ввійшовши до неї ангел, сказав їй: “Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками.” Вона ж стривожилась цим словом і почала роздумувати в собі, що могло значити те привітання. Ангел їй сказав: “Не бійсь, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й вродиш сина й даси йому ім'я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься. І Господь Бог дасть йому престол Давида, його батька, і він царюватиме над домом Якова повіки й царюванню його не буде кінця.”[2]. У біблійній традиції Гавриїл теж вважається Божим посланцем.

Архангел Рафаїл

Рафаї́л (дослівно з древньоєврейської: вилікуй Боже) — один із семи святих архангелів (архистратигів). Рафаїл — ангел духів людей, Божий цілитель, лікар, чудотворець, цілитель землі, поселяється Богом для зцілення людей та лікування землі. Рафаїл дав ліки та чарівні формули Ною. Рафаїл теж приносить молитви святих Богу. Корінь імені Рафаїл (Raphael) також присутній в сучасному єврейському слові Rophe, яке перекладається як «лікар», тим самим нагадуючи про традиційно приписуваних цьому ангелу здібностях цілителя. Рафаїл згадується в Біблії а саме в Книзі Товит. Рафаїл деколи зображується (зазвичай на медальйонах) стоячим зверху великої риби або тримаючи на зловлену рибу. Ці ілюстрації — посилання до біблійної книги Товит, де він каже Товії зловити рибу, а потім використовує жовчний міхур аби зцілити очі Товії і вигнати демона, що вбив сімох чоловіків Сарри, дочки Рагуела геть шляхом спалення серця та печінки. В книзі Еноха (біблійна апокрифа) Рафаїл зв'язав Азазеля (прототип сатани) під пустелею, що зветься Дудаель, згідно з книгою Еноха 10:5-7: І знову сказав Господь Рафаїлу: « Звяжи Азазеля за руки і ноги і кинь його в темряву: і зроби отвір в пустелі, що в Дудаелі, і кинь його туди. І встановив над ним грубе та тверде каміння, і покрий його темнотою, і нехай він там проживає навіки, і покрий його лице, щоби він не побачив світла. І на день великого суду він буде вкинений у вогонь».

Архангел Уриїл

(дослівно з древньєврейської «Божий вогонь») — один із семи архангелів (архістратигів). Уриїл — начальник першого ангельського чину серафимів та херувимів (вищої єрархії), керує безплотними силами та небесними світилами. Він згадується в Біблії у 3-й книзі Ездри (4:1; 5:20; 10:28). Уриїл був посланий від Бога до юдейського вченого, священика Ездри, для його настановлення та пояснення таємничих Божих шляхів (Езд. III. 4:1).

Архангел Селафиїл

Святий архангел Селафиїл (арамейською צלתיאל Целатіель «Молитва Бога»,), . Селафиїл — один зі семи архангелів у східній православній традиції. В іконографії, коли його зображують самим чи з індивідуальними характеристиками, Селафиїла представляють у стані смиренної молитви, з опущеними очами та перехрещиними на грудях руками. Саме молитва є характеризуючою ознакою цього архангела. Православні християни шукають його помочі, коли їхнім молитвам перешкоджають відволікання, неуважність чи холодність. Святитель Інокентій Херсонський пише про Архангела Селафиїла: «И вот Господь даровал нам целый лик ангелов молитвенных, с их вождем Салафиилом, чтобы они чистым дыханием уст своих согревами наши хладные сердца к молитве, чтобы вразумляли нас, когда и как молится, чтобы возносили самые приношения наши к престолу благодати. Когда увидите, братие, на иконе Архангела, стоящего в молитвенном положении, с очами, потупленными долу, с руками, приложенными с благоговением к персям (к груди), то знайте, что это Салафиил».

Архангел Єгудиїл

Єгудиїл (івр. יהודיאל Yehudiel «хвала Божа») — один зі семи архангелів в традиції православ'я. Це ім'я відомо лише за переданнями. В Біблії та в Євангелії воно не зустрічається. Він часто зображуєтся на іконах тримаючим корону та батіг. Зображення на іконах: " Архангел Божий Єгудиїл зображується тримаючим в правій руці золотий вінець, як нагороду від Бога за корисну та благочестиву працю святим людям, а в лівій руці бич з трьох чорних шнурків з трьома кінцями, як кара грішним за лінивство до благочестивих труджень."Єгудиїл — покровитель усіх, хто усердно трудиться; корона, яку він тримає, символізує винагороду за духовну працю. Поруч зі своїми підпорядкованими ангелами, він є порадником і захисником усіх, хто працює на славу Господа, зокрема царів, суддів та інших керівних позицій.

Архангел Варахиїл

Архангел Варахиїл (Heb. ברכיאל, англ. Barachiel, благословення Боже) — в православній традиції архангел Божих благословінь, через нього посилається благословення на всяке добре діло. Ім'я цього архангела відомо лише за переданням. В Біблії (в тому числі в Євангелії) воно не зустрічається. Ікони і згадки зустрічаються порівняно рідко. За звичай зображають з квітами трояндами. У Третій Книзі Еноха він описується як один з ангельських князів з 496 000 миріядами співслужачих йому ангелів. Він вважається за одного з чотирьох правлячих серафимів та за князя Другого Неба. Він теж вважається ангелом блискавки. Бронзова фігура з квітами троянд в лівій руці роботи скульптора Юрія Григоровича Орєхова, що зображує архангела Варахиїла, розміщена на фасаді південно-західної сторони храма Христа Спасителя у Москві. Іменини Люди, названі чоловічим іменем Варахиїл і жіночим Варахиїла, відмічають Іменини 21 листопада (8 листопада за старим стилем), в день святкування Собору архистратига Божого Михаїла та інших Небесных Сил безплотних. Тільки ченці ставали Рафаїлами, Уриїлами, Селафиїлами, Єгудиїлами, Варахиїлами, Єремиїлами.

Архангел Ієремиїл

Ієремиїл в перекладі з єврейської мови означає — піднесення до Бога, висота Божа. Його ім'я згадується в другоканонічній третій книзі Ездри: "Не про те ж чи запитували душі праведних в затворах своїх, кажучи: " доки таким чином будемо ми сподіватися? І коли плід нашої відплати? "На це відповів мені Ієремиїл Архангел: " коли виповниться число насіння в вас, бо Всевишній на терезах зважив вік цей, і мірою виміряв часи, і числом перелічив годинник, і не посуне і не прискорить до тих пір, аж поки не виповниться певна міра "(3 Езд. 4, 35-37). " Де він разом з архангелом Уриїл приходив до пророка і відповідав на його питання про кінець світу. Традиційно архангела Ієремиїла зображують на іконах де він тримає ваги в правій руці. Архангел Ієремиїл, за переказами, надсилається до людини для сприяння його повернення до Бога. Архангел Божий не тільки відкриває похмуру перспективу гріховного світу, але також допомагає побачити в світі святі зерна життя вічного. Ангели покаяння перебувають у підпорядкуванні Архангела Єремії. Вони нагадують людині про забутих гріхах, допомагають при сповіді, покаяння, причасті, дають людині сили для внутрішньої роботи і перебувають поруч у момент його молитви.