Овсянка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

'Овся́нка, -ки, ж. = Вівсянка.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВІВСЯНКА 1, и, жін.

1. Борошно або крупа, виготовлені з вівса; // Вівсяна каша або юшка. Мама однаково турбувалася як про те, чи поїв Вітя суп, так і про те, чи Марс [собака] вилизав свою вівсянку (ів., Таємниця, 1959, 47).

2. Вівсяна солома. Сафрон скочив з брички, м'якою вівсянкою ретельно і туго витер коням спини, боки (Михайло Стельмах, Кров людська.., I, 1957, 184).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 550.

ВІВСЯНКА 2, и, жін. Маленький перелітний жовтогрудий птах ряду горобиних. Парами літають жовтогруді вівсянки (Олександр Копиленко, Як вони.., 1948, 13); По всьому лісу лунає весняний спів зябликів та вівсянок (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 24).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 550.

ВІВСЯНКА 3, и, жін. Дрібна ставкова риба. — Рибу і раки вкинути в воду! — приказав пан хлопцям, що рились у куширі, збираючи вівсянку (Панас Мирний, I, 1954, 313); У ставах, у яких.. не спускається вода.., риба представлена малоцінними видами (окунь, плітка,.. вівсянка) (Наука і життя, 10, 1956, 22).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 550.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Овсянка, -ки, ж. Раст. Bromus arvensis. L. ЗЮЗО. І. 114.

Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 3, ст. 34.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Вівсянка, ки

1) = Вівсяниця. Желех.

2) Овсяная мука.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 203.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Овсянка

Овся́нка (от овёс):

Животные

Овсянка — птица семейства овсянковых отряда воробьинообразных.

Овсянка, верховка — рыба рода верховок (Leucaspius).

Еда

Овсянка — каша, продукт питания.

Топонимы

Овсянка — село в Красноярском крае.

Овсянка — посёлок в Пестравском районе Самарской области.

Реки

Овсянка — река в Самарской области.

Овсянка — река в Витебской и Псковской областях.

Овсянка — река на территории России, протекает по Удомельскому району Тверской области.

Фильм

Овсянки — российский фильм 2010 года.

Wikimedia Foundation. 2010.

Ілюстрації

955-protu.jpg Image 822.jpg Vivsyanka.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

У зерні вівса міститься крохмаль (53 %), білок (14 %), жири (4-6 %), вітаміни B1, B2, солі, мікро-і макроелементи, а також розчинні рослинні волокна. Останні належать до класу полісахаридів і є природними полімерами — унікальними сорбентами. Зерно майже на 60 % складається з вуглеводів (полісахаридів), які підтримують рівень енергії людського організму без різких коливань, нормалізують рівень цукру в крові. Полісахариди мають триваліший період переробки в організмі, на відміну від моносахаридів та дисахаридів. Крім того вівсяна крупа містить велику кількість харчових волокон, які сприяють зниженню концентрації холестерину в крові, покращують діяльність серця. B1, що міститься у вівсяних зернах, сприяє процесам вивільнення енергії. Вівсянка також містить фосфор, який є необхідним для розвитку і зміцнення кісток і зубів. Вона багата магнієм, який бере участь в процесі виробництва білка і вивільняє енергію з м'язів. У вівсі міститься дуже мало солі, тому дієта на основі вівсяних пластівців і вівса дозволяє уникнути розвитку гіпертонії (високого артеріального тиску).

Учені з Кардіффського університету (Велика Британія) дійшли висновку, що регулярне споживання вівсянки розвиває розумові здібності. У експерименті брала участь група добровольців віком від 30 до 80 років. Протягом місяця вони добровільно їли вівсянку. Всього через тиждень у учасників експерименту покращилася робота мозку, а протягом всього часу піддослідні були бадьорі і мали чудовий настрій. Результати експериментів дозволили зробити однозначний висновок про те, що для підтримки і збереження розумових здібностей і пам'яті на належному рівні, регулярне вживання вівсяної каші є життєво необхідним.

Вівсянка має властивість виводити з організму солі важких металів і токсини: незважаючи на достатньо високу калорійність вівсянки (350 ккал/100г), дієтологи рекомендують усім, хто прагне позбутися зайвих кілограмыв, 1-2 рази на тиждень влаштовувати розвантажувальні дні. У ці дні у вашому раціоні не повинно бути нічого крім 200 грамів вівсяної крупи, відвареної на воді. Вівсяну кашу бажано запивати відваром шипшини.

Вчені стверджують, що після невеликої порції вівсяної каші можна споживати будь-який сніданок — ковбасу, яєчню, бутерброди з будь-якою кількістю м'яса та масла. Це не завдасть шкоди організму, оскільки шарова «прокладка» з вівсяної каші не дозволить шкідливому холестерину потрапити в кров та відкластися на стінках судин.

Овсянка