Пляма
Словник Грінченка
Пля́ма, -ми, ж. Пятно. Вас. 153. Денеде темними плямами червоніла на траві запеклая кров. Стор. МПр. 105. Без страху й плями лицарь запорозький. К. ЦН. 291. Ум. Плямка, плямочка. На небі ні хмарочки, ні плямочки чисте. Мир. Пов. І. 167.
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
1. Частина якої-небудь поверхні, що виділяється своїм забарвленням, кольором, освітленням. На килимі були виткані не квітки, а якісь дуже ясні, ніби квітчасті плями, або червоні та білі латки (Нечуй-Левицький, III, 1956, 15); Нога в хлопця взялася синіми плямами, він пашів жаром і марив (Олесь Донченко, VI, 1957, 88); На поверхні Сонця буває виразно видно маленькі темні утворення — плями (Наука і життя. 2, 1957, 12); * У порівняннях. З сіней вийшов Софрон, попрямував до воріт і довго, як пляма старого портрета, чорнів у рамці розчиненої хвіртки (Михайло Стельмах, II, 1962, 372); Жовтими, червоними й зеленими плямами світились ліхтарики стрілок (Микола Трублаїні, Мандр., 1938, 20); // Забруднене місце на чому-небудь. Сукно було аж рябе від чорних плям з чорнила (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 37); Кілька бійців чистили зброю,., походжав між ними.. Денис Блаженко, зазираючи в стволи, ревно дошукуючись плям (Олесь Гончар, III, 1959, 317). ▲ Жовта пляма — місце найкращого бачення (сприймання світла) в сітківці ока людини і хребетних тварин; Сліпа пляма — місце виходу зорового нерва в порожнину ока, нечутливе до світла. Місце, де входять у сітківку волокна зорового нерва, позбавлене паличок і колбочок і тому називається сліпою плямою (Анатомія і фізіологія людини, 8 кл., 1957, 159); Сонячні плями — тимчасові утворення на поверхні Сонця, що видаються темними плямами. Галілей відкрив і сонячні плями — величезні вихори розжарених газів на сонячній поверхні (Бесіди про всесвіт, 1953, 27).
2. перен. Що-небудь неприємне, що ганьбить (у 1 знач.). І сонце свої плями має (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 261); [Неофіт-раб:] Не хліба хочу я, не слова прагну, — любові чистої без плям бажаю (Леся Українка, II, 1951, 237); Начальник цеху просто не може думати про щось інше, .. поки ганебна пляма не змита з його блискучої репутації ливарника (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 278). ♦ Кидати (кинути, класти, накладати, накласти) пляму на кого — що — ганьбити, неславити кого-, що-небудь. — І отак діє ворог.. Не тільки пострілами.. Кинути пляму на газетяра-партійця, викликати підозру до нього — ось чого вони хочуть (Семен Журахович, Нам тоді.., 1968, 57).
Фразеологічний словник української мови
бі́ла пля́ма. 1. Непізнаний, невивчений район, край, необжита місцевість і т. ін. Охоплює висока гордість.., Коли згадаєш чесних і відважних Російських відкривателів земель, Що в парусниках випливали у небезпечну далечінь шумливу І плями білі на всесвітній карті Веселчастими барвами вкривали (М. Рильський); Майже до кінця ХІХ століття кряж (Овруцько-Словечанський) залишався білою плямою на карті України (З газети). 2. Недосліджене, маловивчене питання. Сьогодні повернувся до глядача відреставрований фільм “Вечір напередодні Івана Купала”, поставлений Ю. Іллєнком двадцять років тому. Зникла ще одна біла пляма в українському кіно (З журналу); Історики літератури розкрили частину білих плям у біографії письменника (Леся Мартовича). Проте, ще й досі їх лишається немало (З газети).
ки́дати / ки́нути пля́му на кого—що. Ганьбити, неславити кого-, що-небудь. — І отак діє ворог,— сказав він .. Кинути пляму на газетяра-партійця, викликати підозру до нього — ось чого вони хочуть (С. Журахович).
те́мна (чо́рна) пля́ма. Що-небудь негативне, яке ганьбить кого-, що-небудь. Пригода, який був досі темною плямою на совісті бригади, так раптово зробив крутий поворот і, мовби нічого не трапилось, став поряд з усіма, як рівний з рівним (М. Ю. Тарновський).
Іноземні словники
the Free Online Dictionary
1. A place of relatively small and definite limits.
2.a. A mark on a surface differing sharply in color from its surroundings.
b. A blemish, mark, or pimple on the skin.
c. A stain or blot.
Idioms:
in spots
Now and then; here and there; occasionally.
on the spot
1. Without delay; at once.
2. At the scene of action.
3. Under pressure or attention; in a pressed position.