Цьомати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Цьо́мати, -маю, -єш, гл. Дѣтск. цѣловать. Желех.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЦЬО́МАТИ, аю, аєш, недок., розм. Те саме, що цілувати, пестливий перефраз цього слова

1. Торкатися губами до кого-, чого-небудь на знак любові, дружби, поваги при зустрічі, прощанні і т. ін. Матуся ніжно цьомала долоні свого малюка.

2. Формула прощання з близькими людьми в листах. З шаленим коханням цьомаю тебе кохана, чекаю нашої зустрічі! (фрагмент з переписки закоханх)

Гіпотези про поцілунок

Коли відбувся перший поцілунок? В Едемі між Адамом і Євою? Чи в задимленій печері мисливців на мамонтів? Науковці вважають, що розвиток поцілунку розпочався приблизно в 3000 р. до н. е., коли люди, поклоняючись богам, дарували їм поцілунки. У Стародавньому Римі на знак вітання цілували не тільки друзів і членів сім’ї, а й торговців і просто перехожих. Що стосується Єгипту, то тут існують розбіжності. Одні вважають, що в Єгипті у ті часи про поцілунки майже ніхто нічого не знав (цариця Клеопатра, відома своїми численними любовними перемогами, жодного разу не цілувалася). Інші, навпаки, стверджують протилежне (вони спираються на єгипетські фрески, на яких зображено людей, що цілуються).

Вітальний поцілунок залежав не лише від стосунків, які існували між людьми, а й від їхньої класової належності. Рівних собі цілували в губи, людей трохи вищого рангу – в руку, людей ще вищого стану – в коліно, а, скажімо, духівництво треба було цілувати в ноги. В Італії чоловік, який поцілував дівчину на людях, мав обов’язково з нею одружитися.

Також цікава історія виникнення звичаю ставити хрестики для позначення поцілунків наприкінці листа. Люди Середньовіччя здебільшого були неписьменними, тому, підписуючи договір, наприклад, про купівлю-продаж землі або іншого товару, вони просто ставили хрестик замість свого імені та цілували його на знак щирості своїх намірів.

У різних країнах світу цілуються по-різному: у Китаї – дотикаються щоками; ескімоси Аляски, жителі Нової Зеландії, Малайзії, Самоа і Борнео – труться носами; в Екваторіальній Африці чоловіки тричі потискують великий палець руки у жінок; у Гамбії притискають жіночу долоню до свого носа.

А ще запам’ятайте, якщо вас цілують у щоку, значить, дружбу з вами цінують. Якщо в чоло – до вас ставляться по-батьківськи, а якщо в руку – ваш кавалер – галантний чоловік. На Сході поцілунок в ноги означає, що чоловік поважає і навіть підкоряється вам.

Медицина про поцілунок

Невинний поцілунок “цьом-цьом” спалює 5 калорій. Збільшивши інтенсивність цілування, ви можете спалити до 30-ти калорій за один поцілунок. Для порівняння: хвилина швидкої ходьби спалює всього 4–5 калорій!

Як відомо, поцілунок викликає значне збільшення пульсу (до 110–120 ударів на хвилину у чоловіків і до 180 у жінок). А це сприяє поліпшенню кровообігу, перекачуванню додаткового літра крові. Клітини при цьому отримують додаткову кількість кисню, а життєвий тонус підвищується. До речі, довготривалий поцілунок набагато кращий, аніж жувальна гумка. Він нормалізує кислотність у порожнині рота. Цілуючись кожного разу після їжі, ви значно знижуєте ризик виникнення карієсу.

А ось ще які цікаві цифри подає нам медицина: цілуючись, ми обмінюємось 9 мг води, 0,7 г альбуміну, 0,18 г органічних речовин, 0,7 мг жирів, 0,45 мг солі й… 250 бактеріями! На щастя, речовини такого обміну не є небезпечними. Вони навіть полегшують травлення й сприятливо впливають на імунітет. Та, звісно, не варто забувати про такі хвороби, як герпес, гепатит А і Б.

Отож бажаємо вам знайти того, з ким вам захочеться цілуватися безупинно. Нехай кожен ваш поцілунок дає вам море насолоди і задоволення. Цілуйтеся на здоров’я, та хай вас не бентежить і не відволікає від цього приємного заняття ніщо!

Ілюстрації

Unnamed002.jpg Kiss.jpg Без названия002.jpg Babushka 90024770 orig .jpg

Медіа

Джерела та література

Зовнішні посилання