Біржа

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Бориса Грінченка

Біржа, -жі, ж. 1) Биржа, мѣсто стоянки городскихъ извощиковъ. 2) Городскія извощичьи дрожки, сани. Ми приїхали біржею. Полт.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БІРЖА, і, жін.

1. У капіталістичних країнах — установа, де здійснюються торговельні, фінансові та інші операції. На нью-йоркській біржі ще з весни агенти Мак-Келлі скуповують для свого шефа акції на донецькі шахти (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 584).

2. Капіталістична установа, в якій проводиться реєстрація безробітних і здійснюється посередництво між трудящими та підприємцями в купівлі й продажу робочої сили. Ні один негр не дістане в Чікаго роботи, аж поки біржа забезпечить роботою всіх білих безробітних (Юрій Смолич, Сорок вісім.., 1937, 280); // іст. Спеціальний пункт, де за часів німецької окупації брали на облік радянських трудящих для примусового вивезення на каторжні роботи у фашистську Німеччину. Серед ночі темної біржа запалала, Що молодих хлопців та дівчат В неволю тяжкую фашистськую висилала (Українські народні думи.., 1955, 488); // перев. із сл. праця, іст. Установа, що в перші роки Радянської влади проводила боротьбу з безробіттям, регулюючи трудовлаштування і попит на працю. — У мене ніяких робіт нема. Я — інженер.. Штати маю повністю і... не мені доручено справи біржі робочої сили (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 29).

3. заст. Місце стоянки візників, фурманів у містах. Візники стояли на біржі; // Сани або дрожки візника. Ми приїхали біржею (Словник Грінченка).

УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

БІРЖА

Форма організованого ринку, на якому відбуваються трансакції купівлі-продажу; за предметом трансакцій б. можна поділити на: фондові, товарні, фрахтові, страхувальні та ін.

Орфографічний словник української мови

Бі́ржа - іменник жіночого роду

Словник іншомовник слів

Біржа; ж. (гол., нім.)

1. Комерційне підприємство, особливий вид постійно діючого ринку, на якому укладаються угоди купівлі-продажу товарів. Від прізвища купецької сім'ї ван дер Бурс в Брюгге (13 ст.).

2. Ринок оптової торгівлі товарами (товарна Б.), цінними паперами (фондова Б.), іноземної валюти (валютна Б.).

3. Б. праці - установа-посередник між робітниками і підприємцями.

Eкономічна енциклопедія

БІРЖА - рос. биржа (голланд. beurs, нім. Burse — гаманець) — установа (організація), гуртовий ринок однотипних товарів, на якому відбуваються операції купівлі-продажу великих партій товарів (послуг), цінних паперів, валюти, інформації, науково-технічних розробок (інтелектуальних ресурсів), а також наймання робочої сили на основі договорів. Тут формуються гуртові (оптові) ціни. Залежно від представлення на Б. товарів і послуг розрізняють: товарні Б.-торгують товарами народного споживання і виробничо-технічного призначення; універсальні Б. — торгують усіма товарно-матеріальними цінностями; фондові Б.-торгують виключно цінними паперами; валютні Б. — торгують валютою; Б. праці-сприяють працевлаштуванню безробітних громадян і осіб, що бажають змінити профіль роботи. Б. наділені правовими Гарантіями.

Словник іншомовних слів Мельничука

Бі́ржа (голл. beurs, нім. Borse)

1. В капіталістичних країнах ринок оптової торгівлі товарами (товарна Б.) або цінними паперами (фондова Б.). Від прізвища купецької сім’ї ван дер Бурс в Брюгге (13 ст.).

2. Б. праці – установа-посередник між робітниками і підприємцями-капіталістами під час акту купівлі-продажу робочої сили. В СРСР Б. праці як державні органи забезпечення зайнятості населення існували до 1930 р. З ліквідацією безробіття в країні Б. праці було скасовано.

Архітектура і монументальне мистецтво

БІРЖА (нім. лат. — гаманець)

1. Споруда для здійснення комерційних угод. Вважаючись храмом торгівлі, на поч. XIX ст. зводилась подібною до античного периптеру або простиля. Згодом отримала власний репрезентативний вигляд, відзначаючись урочистим входом і величезним розкішним залом, поруч з яким розташовувались службові приміщення.

Прийнято розрізняти:

  • товарну, де ведеться оптова торгівля товарами, але без представлення їх готівкою;
  • фондову, де здійснюється купівля-продаж цінних паперів.

Також існує:

  • праці — місце найма робітників, споруда, де регіструються безробітні, серед яких підприємці знаходять потрібну робочу силу, відбирають кваліфіковані кадри.

2. У Російській імперії XIX ст. Б. називали деякі торговельні площі і пристані, стоянки візників.

Українсько-російський словник

БІРЖА - биржа

Київська універсальна біржа — Киевская универсальная биржа

Глосарій термінів Фондового ринку

БІРЖА - організаційно оформлений, регулярно функціонуючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами.

Ілюстрації

Bira.jpg Birha.jpg 57743008кепоаь.jpg Биржавіуп2.jpg

Медіа

Див. також

Зовнішні посилання