Гайка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Гайка, -ки, м. 1) Гайка. 2) Замедленіе, проволочка, трата времени. Коли б не гайка трапилася у дорозі, може б і вистиг на обід. Екатериносл. у. Ум. Гаєчка.

Сучасні словники

Гайка - це кріпильний виріб з різьбовим отвором і конструктивним елементом для передачі обертального моменту. Конструктивним елементом гайки для передачі обертального моменту може бути багатогранник, накатка на бічній поверхні, торцьові та радіальні отвори, шліци і т.п. Гайки застосовуються в болтових і шпилькових з'єднаннях, часто в поєднанні з шайбою. Крім звичайних шестигранних використовуються гайки з фланцем, квадратні, подовжені, з накаткою, шліцові і приварні.


Академічний тлумачний словник (1970—1980)

  • ГАЙКА 1, и, жін. Металева деталь різних форм з отвором посередині, що має гвинтову різьбу для нагвинчування на що-небудь (болт, шпильку і т. ін.). Підбіг [Чубинськин] до вікна й, не пам'ятаючи, що діє, почав одкручувать гайку (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 173); Я допомагав помічникові машиніста чистити паровоз, лазив за ним поміж колесами під самий котел, відгвинчував ослаблі гайки (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 58).
  • Відпускати (відпустити) гайку — послаблювати вимоги. — Сідай на готове та дивись, не відпусти гайку, — повчав Сагайда Маковейчика, передаючи йому взвод (Олесь Гончар, III, 1959, 389); Закручувати (закрутити, підкручувати, підкрутити і т. ін.) гайку — посилювати вимоги, підтягувати в роботі. — Раз він підкручував усім гайку, то не міг же обминути Барила (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 249); — Підкрутить потрібно гайку! Указать на млявий ріст [у роботі]! (Степан Олійник, Вибр., 1959, 272); Слабка гайка — про неспроможність або відсутність сили, вміння зробити, виконати що-небудь. — Обушок своє діло зробив... Та ще подекуди й робить... Тільки ви, молодь, щодо обушка — слабка гайка... (Остап Вишня, I, 1956, 257).
  • ГАЙКА 2, и, жін., розм., рідко. Гаяння (гайнування) часу; затримка. Коли б не гайка трапилась у дорозі, може б і встиг на обід (Словник Грінченка); Прикажчик, здавалося б, не мав тепер на віщо скаржитись: ні за лантухами, ні за водою, ні за соломою не було гайки (Любов Яновська, 1, 1959, 104)


Класифікація

За висотою буває гайка низька, нормальна, висока і особливо висока. За конструкцією елемента для прикладення крутного моменту:

  • шестигранна (з нормальним і зменшеним розміром під ключ, прорізна і корончаста);
  • кругла (з шліцами на боковій поверхні, з шліцами на торці, з рифленістю на боковій поверхні);
  • квадратна;
  • гайка-баранець (для закручування вручну);
  • ковпачкова (з глухим нарізевим отвором, використовується як декоративний кріпильний елемент);

В залежності від точності виготовлення шестигранні гайки бувають нормальної і підвищеної точності.

Основні параметри гайки

Основними параметрами, за якими вибираються гайки є:

  • величина діаметра внутрішнього отвору;
  • крок нарізі;
  • висота;
  • марка сталі (наприклад А2 - нержавіюча сталь);
  • тип покриття (наприклад Zn - оцинкована);
  • клас міцності;
  • розмір під ключ.

Вибір матеріалів кріпильних деталей пов'язаний з особливостями умов роботи з'єднань, вимогами до габаритів та маси з'єднання. Під час вибору матеріалу гайки рекомендують брати до уваги таку вказівку: напруження від навантаження випробування повинно відповідати мінімальній границі міцності матеріалу болта, з яким комплектується гайка. Умовне позначення, гайки, наприклад, із номінальним діаметром нарізі d = 12 мм, малим кроком р = 1,25 мм та класом міцності 8 записують: Гайка М12 x 1,25.8 ГОСТ 5927 – 70.

Ілюстрації

1281515541 41.jpg 9870b81f0fdb6c1b9d949fc070cfb5f8.jpg Gaykavn enl.jpg Gayki-obschaya.jpg

Див. також

http://www.lingvo.ua/uk/Interpret/uk-uk/Гайка

Джерела та література

1. Устюгов І.І. Деталі машин. – К.:«Вища школа», 1984. – 306 с.

2. Куклін Н.Т., Кукліна І.С. Деталі машин. – К.:«Вища школа», 1987. – 275 с.

Зовнішні посилання